Tynkowanie za pomocą agregatu jest obecnie najczęściej spotykana metodą w branży budowlanej, która wyparła wręcz prace ręczne, głównie ze względu na szybkość i wysoką jakość przeprowadzonych prac. Jednak w jaki sposób działają te urządzenia?
Agregat tynkarski, to maszyna służąca do wyrabiania zaprawy tynku gipsowego oraz cementowo-wapiennego, a także do sprawnego i równomiernego nakładania go na wybraną powierzchnię. Agregat składa się z licznych podzespołów, a jego główne części to: układ sprężonego powietrza, układ wodny, kosz zasypowy z podajnikiem tarczowym, mieszarka z pompą, motoreduktor podajnika, motoreduktor mieszarki i pompy oraz skrzynka sterownicza.
Agregaty tynkarskie wykorzystuje się w budownictwie podczas prac wymagających wydajności wyrabianej mieszanki oraz w pracach wykończeniowych. Agregat pozwala na nałożenie warstwy tynku o odpowiedniej grubości i wilgotności. Tworzy on jednorodną zaprawę, dzięki czemu tynki tworzą gładka warstwę pozbawioną grudek i różnej grubości pociągnięć.
Do pracy z agregatem tynkarskim wymagane jest posiadanie uprawnień nadawanych po ukończeniu odpowiedniego kursu. Jednak przed użyciem jakiegokolwiek modelu urządzenia niezbędne jest zaznajomienie się z instrukcją.
Zasada działania agregatu jest prosta: maszyna rozdrabnia wybraną mieszankę i nakłada na wybraną powierzchnię za pomocą specjalnego pistoletu. Do kosza zasypowego wsypuje się suchą mieszankę tynkarską, która przemieszczana jest do komory mieszarki przy użyciu podajnika. Dodawana jest do niej woda, a w komorze mieszania łączą się ze sobą przy użyciu mieszaka napędzanego przez motoreduktor. Gdy zaprawa jest dokładnie wymieszana, dostarczana jest przez pompę ślimakową do węża tłoczonego, a potem do pistoletu natryskowego. W tym samym czasie z układu powietrznego wydobywa się strumień powietrza, który wypycha zaprawę w wybranym kierunku.
Użycie agregatu tynkarskiego jest powszechne, ponieważ przeprowadzane tynkowanie jest szybsze, efektywniejsze i nie wymaga ręcznych poprawek.