Jak prawidłowo kłaść tynk gipsowy?

blog

Praca nad wykańczaniem pomieszczeń przy użyciu tynku gipsowego przebiega szybko i pozwala uzyskać gładką powierzchnię ścian. Jak sposób kłaść tynk, aby cieszyć się doskonałym efektem?

Wykonanie tynku ― na co zwrócić uwagę?

Prac tynkarskich nie wykonuje się w temperaturach poniżej 5°C oraz na wilgotnych powierzchniach, zwłaszcza żelbetowych. Tynku gipsowego nie kładzie się wielowarstwowo, należy zrobić to przy użyciu tylko jednej warstwy. Podłoże zawsze należy przygotować przy użyciu środków gruntujących. Kładąc tynk, nie warto skupiać się na uzyskaniu zbyt gładkiej powierzchni. Skutkuje to powstaniem powłoki, która zamyka pory tynku i uniemożliwia szybkie wysychanie, które może trwać nawet 6 miesięcy.

Tynk gipsowy krok po kroku

  1. Przygotowanie podłoża

Powierzchnia, która będzie pokryta tynkiem, musi być suche, pozbawione kurzu i zabrudzeń oraz niezmarznięte. W przeciwnym wypadku tynk może nie mieć odpowiedniej przyczepności. Ściany powinny być zagruntowane i pokryte siatką tynkarską.

  1. Mieszanie i nakładanie tynku

Aby prace odbywały się sprawnie, do mieszania i nakładania zaprawy wykorzystuje się agregaty tynkarskie. Należy pamiętać, aby konsystencja nakładanej masy była odpowiednio rzadka. Końcówka natryskowa agregatu prowadzona jest prostopadle do powierzchni w odległości 10-15 cm. W przypadku prac ręcznych tynk miesza się w odpowiednich proporcjach z wodą do uzyskania jednorodnej konsystencji i nakłada na ściany metalową pacą.

  1. Rozprowadzanie i wyrównanie powierzchni

Niezależnie od sposobu nakładania tynku, zaprawę równa się przy użyciu łaty tynkarskiej. Prowadzi się ją pod niewielkim kątem w stosunku do powierzchni. Następnie mierzy się równość poziomicą i w razie potrzeby dokłada zaprawy. Trzeba to robić w momencie początkowego wiązania gipsu. Używa się do tego łaty trapezowej.

  1. Wstępne wygładzenie

Przy użyciu szpachli powierzchniowej usuwa się niewielkie nierówności powstałe podczas poprzednich etapów.

  1. Gąbkowanie

Nałożony tynk zrasza się wodą i gąbkuje w celu wyciągnięcia z tynku mleczka gipsowego.

  1. Gładzenie powierzchni

Gładzenie wykonywane jest szpachlą powierzchniową lub metalową pacą. Nadaje się wtedy ostateczny wygląd tynku.

Nakładanie tynku wydaje się czynnością łatwą, ale wymaga wprawy i doświadczenia. W przypadku dużych powierzchni najlepiej jest zatrudnić profesjonalną ekipę z agregatem tynkarskim.