Wszystkie naroża ścian wewnątrz budynku są narażone na uszkodzenia mechaniczne. W szczególności ta wrażliwość dotyczy wypukłych narożników w miejscach o natężonym ruchu: przejść i ciągów komunikacyjnych. Dlatego powszechną praktyką zwiększania ich odporności na obicia i kruszenie jest stosowanie podtynkowych, metalowych, narożników, których praktyczne aspekty stosowania opiszemy w tym artykule.
Warto wiedzieć, że narożniki (zwane też profilami narożnymi), pełnią dodatkowo funkcje estetyczne. Ułatwiają uzyskanie prostych krawędzi podczas kładzenia tynków, co ma szczególne znaczenie przy nakładaniu tynków mokrych, które nakładane są bez użycia płyt czy stalowych stelaży. Przez to mają szczególne znaczenie w działalności naszej firmy, która koncentruje się na świadczeniu profesjonalnych usług tynkarskich w Gliwicach.
Tynki mokre składają się z mieszaniny trzech składników – cementu, gipsu i wody. Pod wpływem wody i w miarę jej utraty w mieszance dochodzi do reakcji chemicznych, których efektem jest twardnienie materiału. Schnący tynk jest środowiskiem silnie zasadowym, które w bardzo krótkim czasie doprowadziłoby do korozji zwykłych stalowych elementów. Z drugiej strony narożnik musi być wystarczająco sztywny aby utrzymać tynk i być odpornym na uderzenia, ale także elastyczny na tyle aby nie pękać. Oczywiście profile muszą być też lekkie i najlepiej aby były tanie. Pod kątem budowy narożniki do tynków mokrych posiadają charakterystyczny, mocno wystający wytłok, ułatwiający równe układanie tynku.
Narożniki do tynków mokrych można podzielić na wiele kategorii. Pod kątem materiału do tynków mokrych stosuje się narożniki wykonane z:
Z kolei pod kątem budowy możemy wyróżnić dwie ogólne grupy: