Tynki gipsowe – malować czy gładzić?

blog

Nałożenie tynku jest podstawowym zabiegiem wykończeniowym. Jednak czy po jego nałożeniu należy użyć gładzi, czy można od razu przystąpić do malowania?

Tynk gipsowy, czy cementowo-wapienny?

Jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najgładszej powierzchni bez użycia gładzi, to tynk gipsowy będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż tynk cementowo-wapienny, który ma większą ziarnistość, a sam proces ich gładzenia jest dość wymagający i długotrwały. Tynk gipsowy nakładany jest jednowarstwowo, więc prace postępują szybko, a dzięki jego użyciu powierzchnia od razu jest zdecydowanie bardziej gładka.

Użycie tynku cementowo-kamiennego nie jest błędem, ale wymaga więcej uwagi podczas wysychania. Jeśli proces ten będzie przebiegał zbyt szybko, to na powierzchni mogą pojawić się rysy i pęknięcia, czyli zarysowania skurczowe. Gdy takie niedoskonałości się pojawią, konieczne będzie ich zamaskowanie. Z kolei tynk gipsowy jest o wiele bardziej odporny na powstanie takich skaz.

Ściany z tynkiem gipsowym bez gładzi

Aby uzyskać jak najlepszy rezultat, tynk trzeba nałożyć w odpowiedni sposób i wyrównać go przy użyciu przeznaczonych do tego narzędzi: łaty aluminiowej, pacy nierdzewnej, łaty tynkarskiej trapezowej, szpachli powierzchniowej i szpachli kątowej. W uzyskaniu idealnie gładkiej powierzchni pomaga proces piórowania tynku, czyli wyrównywanie tynku przy użyciu specjalnej szpachli, a także gąbkowanie, które polega na zroszeniu tynku niewielką ilością wody i zacieraniu go gąbka, aby wydobyć tzw. mleczko gipsowe. Tak przygotowane ściany po wyschnięciu i dokładnym zagruntowaniu nie wymagają użycia gładzi i mogą zostać pomalowane farbą.

Po co więc gładzić?

Gładź może okazać się konieczna jeśli ściany muszą być perfekcyjnie gładkie. W dotyku z pewnością ściany pokryte dodatkowo gładzią zapewnią bardziej aksamitną fakturę. Wszystko zależy więc od inwestora i jego upodobań. Aby dodatkowa praca podczas nakładania gładzi była efektywna, należy odpowiednio dobrać rodzaj gładzi do ściany i nakładanym potem na nią farb.

Aby prace przebiegły sprawnie, a ściany były idealnie gładkie, tynkowanie warto zlecić profesjonalistom z doświadczeniem i odpowiednim sprzętem, dlatego zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.